Bira Saça Zarar verir Mi? Biranın Saça Faydası var mıdır?

09.06.2023
995
Bira Saça Zarar verir Mi? Biranın Saça Faydası var mıdır?

Bira ile kullanım amacı dışında pek çok şey yapıldığını duymuşsunuzdur, çimleri gübreleyebilir, karides haşlayabilir ve hatta banyo bile yapabilirsiniz. Peki hiç saçınıza uygulamayı denediniz mi? Bira saça zarar verir mi? Biranın saça faydası var mıdır? Evet markete gidin ve bir şişe soğuk bira alın ama bu kez saçlarınız için. Soruya doğrudan cevap vermek gerekirse, evet bira (bekletilmiş bira) saçlar için mükemmeldir. Uygulamadan önce bir dizi işlem yapmak gerekir. Lütfen makaleyi okumaya devam edin.

 

Bira Saçınıza Tam Olarak Ne Yapar?

Kulağa ne kadar garip gelirse gelsin, bira aslında saçınıza uygulayabileceğiniz en iyi malzemelerden biridir. Evet, bira sadece damak tadınızı değil saçınızı da canlandıran bir içecektir. Maya içeriği saç büyümesine yardımcı olabilir. Ancak bunun ötesinde, bira saçı daha yoğun yapmak ve saça hacim katmak için bilinen bir mineral olan silika içerir. Aynı zamanda bakır, fosfor, demir, magnezyum ve B Vitamini kompleksi gibi mineraller içerir ve bu saçınız için harika bir karışımdır. Saçlarınızın uzamasını istiyorsanız, bira kullanmak yardımcı olacaktır. Bir bira kürü saç büyümesini arttırmaya yarayan kan dolaşımınızı uyarır. Biranın aktif bileşenlerinde yer alan proteinler (malt ve hop) B vitaminleri ile birlikte hasarlı saçları onarabilir.

 

Saçların Zayıf Mı?

Saç dökülmesini sürekli yaşamaktan bıktınız mı? İyi haber şu ki, mevcut maltoz ve sukroz şekeri saçınıza bir parlaklık verirken saç köklerini sıkılaştırıp güçlendirdiği bilinmektedir. Dahası, saçınızı birayla yıkarken ekstra bir saç bakım cihazına ihtiyacınız yoktur. Severek tükettiğiniz bira saçınızı düzenleyebilir, çünkü saç derinizin doğal pH seviyesini etkili bir şekilde korur. Bu nedenle, eğer saçlarınız çok yağlı veya kuru ise, bira kürü uygulamayı denemelisiniz.

 

Bira İçmek Saça Zarar Verir Mi?

Hayır! Bilakis bira içmek saçınız için çok iyidir. Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak söz konusu olduğunda diyetiniz çok fazla fark yaratabilir. Bu, saç büyütmek ya da sağlıklı parlak saçlara sahip olmak için bira içmenin olumlu etkisi olduğu anlamına gelir. Bu popüler içeceğin içerdiği çeşitli vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Tek bir porsiyonda, saçlarınız için gereken etkiyi gösterecektir. O nednle fazla bira tüketmeniz gerekmez. Saçınızı birayla yıkamak konusunda isteksiz hissediyorsanız, saçınıza fayda sağlaması için biraz içebilirsiniz. Yüksek silikon içeriği saç derisindeki dolaşımı artırarak saçların büyümesine yardımcı olur ve saçların kırılganlaşmasını önler.

 

Fazla Bira İçmek Zararlıdır

Bununla birlikte, saçlar açısından fazla bira içmenin yan etkileri vardır. Bu içeceğin aşırı tüketilmesi dehidrasyona neden olur ve sonunda saçınızın kepeklenmesine neden olur.Ek olarak, fazla içmek, uzun vadede saçınızın miktarını ve kalitesini dolaylı olarak etkileyecek olan yeme alışkanlıklarınızı da olumsuz etkileyecektir. Ayrıca, her zaman birada koruyucu maddeler bulunur. Düzenli tüketilirse, bu koruyucu maddeler saçın zarar görmesine neden olabilir.

İyi haber şu ki, artılar eksilere çok daha ağır basıyor. Düzenli bir içiciyseniz, bira saçınız üzerinde çok az olumsuz etki eder veya etkisi olmaz. Uzmanlar, kadınlar için günde 1 bardak, erkekler için ise 2 bardak bira tavsiye etmektedirler.

Bira Kepek İçin Faydalı Mıdır?

Kepek sıkıntısı çekiyorsanız ve saçınızı bira ile durulamayı denemek istiyorsanız, haftada en fazla bir kez kullanmak en iyisidir. Saçınızı sık sık yıkamayın. Kepek ve saç maskesi tedavisi için yumurta sarısı gibi bir şeyle karıştırmak da yardımcı olur. Daha az bira içmeyi deneyin, eğer kepeklerden kurtulmak istiyorsanız, maya ve yüksek şeker içeriği kepek için birebirdir.

 

Hangi Bira Saçlar İçin İyidir?

İster bukleli saçlar, ister kepek için olsun birayı öylece buzdolabınızdan alıp saçınıza uygulayamazsınız. İş birayı saçlarınıza uygulamaya geldiğinde tercih edilmesi gereken bira dekarbonat, flat bira (bekletilmiş) olmalıdır. Saç için uygulanmadan önce birayı bir kabın içine dökmeniz ve gece ya da gün boyunca bekletmeniz gerekir. Buna bira içenler arasında asidi kaçmış bira deniliyor. Bunun amacı birayı hava yüzeyine maruz bırakmak, saçı okside etmek, karbondioksidi çıkarmak ve düz (bekletilmiş) hale getirmektir.

 

Saçlara Uygulamak İçin Birayı Hazırlamak

Bu yapılmazsa, su ile birleştirilen karbondioksit yüksek mineral içeriğine sahip sert su etkisi yaratacaktır. Bu da şampuanın etkilerini durduracak ve saçınızın sert ve pürüzlü görünmesine neden olacaktır. Dekarbonasyondan sonra, bir tencereye koymanız ve ısıtmanız gerekir. Alkolü yarıya kadar azaltın, saçınıza uygulamadan önce bir süre soğumaya bırakın. Örneğin, tencerede 1 litre bira varsa, yarım litre kalana kadar devam edin. Bu işlem alkol içeriğini azaltmak için yapılır. Aşırı miktarda, alkol saçı kurutur. Bu kurutma saça zarar verebilir, bu yüzden saçınıza bira uygulamadan önce alkolü azaltmak çok önemlidir. Saçınızı yıkarken besin değerini arttırmak için uçucu yağlar da ekleyebilirsiniz.

Daha fazla sağlık ile ilgili bilgilere ulaşmak için Sağlık kategorisine göz atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Türkiye'nin Lider Webmaster Forumu - TRWebmaster