Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023

23.05.2023
848
Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023

Dünyada kaç tane milyarder olduğunu biliyor musunuz? Forbes dergisi her yıl dünyanın en zengin insanlarının listesini yayınlıyor. Bu listeye göre 2021 yılında dünyada 2 bin 95 milyarder vardı. Bu milyarderlerin toplam serveti ise 8 trilyon dolardı. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 1’inden bile az bir kesimin elinde bulunan devasa bir servet.

Peki bu insanlar kimlerdir? Nasıl bu kadar zengin oldular? Servetlerini nasıl kullanıyorlar? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, bu makaleyi okumaya devam edin. Bu makalede dünyanın en zengin insanlarını tanıyacak, onların başarı hikayelerini öğrenecek ve onların hayallerini ve vizyonlarını keşfedeceksiniz.

Dünyanın en zengin insanları kimlerdir?

Forbes dergisinin 2023 yılında yayınladığı listeye göre dünyanın en zengin insanları şunlardır:

Sıra Fotoğraf İsim Varlık (Milyar $) Doğduğu Yer Şirketler
1 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Bernard Arnault ve ailesi 221,9 Fransa LVMH, Christian Dior, Sephora
2 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Elon Musk 188,5 Güney Afrika
Tesla, SpaceX, Neuralink, The Boring Company
3 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Jeff Bezos 137,9 ABD Amazon, Blue Origin, The Washington Post
4 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Larry Ellison 123,5 ABD Oracle
5 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Warren Buffett 113,3 ABD Berkshire Hathaway
6 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Bill Gates 113,3 ABD Microsoft, Bill & Melinda Gates Foundation
7 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Larry Page 104,2 ABD Google, Alphabet
8 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Sergey Brin 99 ABD Google, Alphabet
9 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Steve Ballmer 97,8 Rusya/ABD Google, Alphabet
10 Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular? 2023 Carlos Slim Helu ve ailesi 95,5 Hindistan Reliance Industries

Bernard Arnault: 5 Mart 1949’da Fransa’nın Roubaix kentinde doğdu. Babası bir inşaat şirketi sahibiydi. Mühendislik eğitimi aldıktan sonra babasının şirketinde çalışmaya başladı. 1984’te Christian Dior’un da içinde bulunduğu Boussac Saint-Frères adlı tekstil firmasını satın aldı. 1988’de LVMH’nin en büyük hissedarı oldu. LVMH, Louis Vuitton, Moët Hennessy, Sephora gibi dünyaca ünlü lüks markaları bünyesinde barındırıyor. Arnault, 2023 yılı itibarıyla 211 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanıdır.

Elon Musk: 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde doğdu. Annesi bir model ve diyetisyen, babası ise bir mühendis ve pilot idi. Çocukluğunda bilgisayar programlamaya ilgi duydu ve 12 yaşında bir video oyunu tasarlayarak sattı. 17 yaşında Kanada’ya taşındı ve Queen’s Üniversitesi’nde fizik ve ekonomi okudu. Daha sonra ABD’ye geçerek Pennsylvania Üniversitesi’nden mezun oldu. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmaya başladı ancak iki gün sonra bırakarak internet girişimciliğine yöneldi. 1995’te kardeşiyle birlikte Zip2 adlı bir web yazılım şirketi kurdu ve 1999’da Compaq’a sattı. Ardından X.com adlı bir online ödeme sistemi kurdu ve bu şirket PayPal ile birleşti. 2002’de PayPal’ı eBay’e sattıktan sonra uzay teknolojilerine ilgi duymaya başladı ve SpaceX adlı bir roket şirketi kurdu. SpaceX, NASA ile işbirliği yaparak Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyan ilk özel şirket oldu. Ayrıca Mars’a insanlı görevler planlamaktadır. Musk, aynı zamanda elektrikli otomobil üreten Tesla’nın CEO’su ve kurucu ortağıdır. Tesla, otomotiv sektöründe yenilikçi tasarımları ve teknolojileriyle öne çıkmaktadır. Musk, ayrıca nöral ağlarla insan beynini bağlamayı amaçlayan Neuralink ve yeraltında tüneller açarak trafik sorununu çözmeyi hedefleyen The Boring Company’nin de kurucusudur. Musk, 2023 yılı itibarıyla 180 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci insanıdır.

Jeff Bezos: 12 Ocak 1964’te ABD’nin New Mexico eyaletinde doğdu. Annesi henüz lise öğrencisiyken onu doğurdu ve babası onları terk etti. Annesi daha sonra Küba asıllı bir petrol mühendisi olan Miguel Bezos ile evlendi ve Jeff onun soyadını aldı. Jeff Bezos çocukluğunda bilime ve teknolojiye meraklıydı ve garajında çeşitli icatlar yapmaya çalıştı. Princeton Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi okudu ve mezun olduktan sonra Wall Street’te çalışmaya başladı. Daha sonra internet sektörüne girmeye karar vererek 1994’te Amazon.com adlı bir online kitap satış sitesi kurdu. Amazon.com kısa sürede büyük bir başarı yakaladı ve kitapların yanı sıra müzik, film, elektronik, oyuncak gibi pek çok ürünü de satmaya başladı. Amazon.com bugün dünyanın en büyük e-ticaret platformudur ve aynı zamanda bulut bilişim, yapay zeka, dijital yayıncılık gibi alanlarda da faaliyet göstermektedir. Bezos, ayrıca uzay turizmi yapmayı amaçlayan Blue Origin adlı bir uzay şirketi kurmuştur. Bezos, aynı zamanda Amerika’nın prestijli gazetelerinden The Washington Post’un da sahibidir. 

Larry Ellison: 17 Ağustos 1944’te ABD’nin New York kentinde doğdu. Bekar bir anne olan Florence Spellman’ın oğluydu. 9 aylıkken zatürree geçirdi ve annesi tarafından teyzesi Lilian ve dayısı Louis’in yanına Şikago’ya gönderildi ve evlatlık alındı. Ellison soyadını ABD’ye girdikleri yer olan Ellis Adası’ndan aldılar. Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi okudu ancak mezun olmadan okulu bıraktı. 1966’da teknoloji endüstrisinin merkezi olan Silikon Vadisi’ne taşındı ve çeşitli şirketlerde çalıştı. 1977’de ortakları Bob Miner ve Ed Oates ile birlikte Software Development Laboratories adlı bir şirket kurdu ve Oracle adını verdikleri bir veritabanı yazılımı geliştirdi. Oracle, hızla büyüyen bir şirket oldu ve 1986’da halka arz edildi. Oracle, bugün dünyanın en büyük veritabanı yazılımı şirketidir ve bulut bilişim, yapay zeka, veri analizi gibi alanlarda da faaliyet göstermektedir. Ellison, ayrıca uzay turizmi yapmayı amaçlayan Blue Origin adlı bir uzay şirketi kurmuştur. Ellison, 2023 yılı itibarıyla 107 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanıdır.

Bill Gates: 28 Ekim 1955’te ABD’nin Washington eyaletinde doğdu. Annesi bir öğretmen ve hayırsever, babası ise bir avukat idi. Çocukluğunda bilgisayar programlamaya ilgi duydu ve arkadaşı Paul Allen ile birlikte çeşitli projeler yaptı. Harvard Üniversitesi’nde hukuk okumaya başladı ancak ikinci yılında okulu bıraktı ve Allen ile birlikte Microsoft adlı bir yazılım şirketi kurdu. Microsoft, ilk olarak BASIC adlı bir programlama dili geliştirdi ve ardından IBM’in kişisel bilgisayarları için MS-DOS adlı bir işletim sistemi yazdı. Microsoft’un en büyük başarısı ise Windows adlı grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip işletim sistemidir. Windows, bugün dünyanın en yaygın kullanılan işletim sistemidir ve Microsoft’u yazılım sektörünün lideri haline getirmiştir. Microsoft, ayrıca Office, Internet Explorer, Xbox gibi pek çok popüler ürünü de piyasaya sürmüştür. Gates, uzun yıllar Microsoft’un CEO’su olarak görev yaptıktan sonra 2000’de bu görevi bıraktı ancak şirketin başkanlığına devam etti. 2006’da ise tam zamanlı hayırseverlik yapmak için Microsoft’taki tüm görevlerinden ayrıldığını duyurdu. Gates, eşi Melinda Gates ile birlikte Bill & Melinda Gates Foundation adlı dünyanın en büyük hayırseverlik vakfını kurmuştur. Vakıf, sağlık, eğitim, küresel kalkınma gibi alanlarda pek çok projeye destek vermektedir.

Gautam Adani: 24 Haziran 1962’de Hindistan’ın Ahmedabad kentinde doğdu. Babası bir tekstil tüccarıydı. 7 kardeşi vardı. Lise ikinci sınıftayken okulu bıraktı ve Mumbai’ye taşındı. Burada bir elmas firmasında çalıştı. 1981’de abisi onu Ahmedabad’a çağırdı ve bir plastik firmasının yönetimini verdi. Adani, bu firmayla küresel ticarete girdi ve polivinil klorür (PVC) ithal etmeye başladı. 1985’te küçük ölçekli endüstriler için birincil polimerler ithal etti. 1988’de Adani Exports adlı bir şirket kurdu ve tarım ve enerji ürünleri ticareti yaptı. 1991’de ekonomik serbestleşme politikalarından yararlanarak işlerini metal, tekstil ve tarım ürünleri ticaretine genişletti. 1994’te Gujarat Hükümeti’nin verdiği izinle Mundra Limanı’nın işletmesini aldı ve Adani Ports & SEZ adlı bir şirket kurdu. Mundra Limanı, Hindistan’ın en büyük özel sektör limanı haline geldi. 1996’da Adani Power adlı bir enerji şirketi kurdu ve termik santraller inşa etti. Adani Power, Hindistan’ın en büyük özel termik elektrik üreticisidir. 2006’da Avustralya’da Abbot Point Limanı’nı ve Carmichael kömür madenini satın aldı. 2020’de Hindistan Güneş Enerjisi Kurumu’nun dünyanın en büyük güneş enerjisi ihalesini kazandı. Adani, 2023 yılı itibarıyla 102.1 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanıdır.

Mark Zuckerberg: 14 Mayıs 1984’te ABD’nin New York eyaletinde doğdu. Annesi ve babası bilgisayar bilimcisiydi. Çocukluğunda bilgisayar programlamaya ilgi duydu ve ilk bilgisayarını 6 yaşında aldı. Harvard Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okudu ancak ikinci yılında okulu bıraktı. Burada tanıştığı arkadaşlarıyla birlikte Facebook adlı bir sosyal paylaşım sitesi kurdu. Facebook, kısa sürede internet kullanıcılarının vazgeçilmezi haline geldi ve Zuckerberg’i milyarder yaptı. Zuckerberg, Facebook’un CEO’su olarak görev yapmaya devam etti ve şirketi çeşitli alanlara genişletti. Instagram, WhatsApp, Oculus VR gibi popüler uygulamaları satın aldı. Ayrıca yapay zeka, sanal gerçeklik, internet erişimi gibi alanlarda da çalışmalar yaptı. Zuckerberg, eşi Priscilla Chan ile birlikte Chan Zuckerberg Initiative adlı bir hayırseverlik kuruluşu kurdu ve servetinin büyük bir kısmını bağışlayacağını açıkladı.

Dünyanın en zengin insanları nasıl bu kadar zengin oldular?

Dünyanın en zengin insanlarının ortak bir özelliği var: Hepsi teknoloji sektöründe faaliyet gösteriyorlar. Teknoloji sektörü son yıllarda büyük bir gelişim gösterdi ve pek çok yeni fırsat yarattı. İnternet, yapay zeka, bulut bilişim, biyoteknoloji, uzay araştırmaları gibi alanlar hem ekonomik hem de sosyal açıdan büyük bir etki yaptı. Bu alanlarda çalışan iş insanları da servetlerini arttırdılar.

Teknoloji sektöründe başarılı olmanın bir diğer önemli faktörü ise yenilikçi fikirler ve vizyoner liderliktir. Dünyanın en zengin insanları sadece mevcut sorunlara çözüm üretmekle kalmadılar, aynı zamanda geleceği şekillendirmek için hayal güçlerini kullandılar. Örneğin Elon Musk, elektrikli otomobillerle ulaşımı değiştirmek, SpaceX ile Mars’a insan göndermek, Neuralink ile beyin-bilgisayar arayüzü geliştirmek gibi pek çok alanda devrim yaratmaya çalıştı. Jeff Bezos ise Amazon ile e-ticaret sektörünü domine etmekle yetinmedi, Blue Origin ile uzay turizmini gerçekleştirmek için çalıştı.

Dünyanın en zengin insanları ayrıca küresel pazarlara erişim ve rekabet avantajı sağlamak için de çaba gösterdiler. Teknoloji sektörü sınırları aşan bir sektördür ve dünyanın her yerindeki müşterilere ve tedarikçilere ulaşmak mümkündür. Bu da iş hacmini ve geliri arttırır. Ayrıca dünyanın en zengin insanları kendi alanlarında lider konumda oldukları için rakiplerine karşı üstünlük sağladılar. Örneğin Google, arama motoru pazarında neredeyse tekel durumundadır. Facebook ise sosyal medya platformlarının en büyüğüdür.

Son olarak dünyanın en zengin insanları servetlerini korumak ve arttırmak için yatırım yapmayı ve çeşitlendirmeyi de ihmal etmediler. Teknoloji sektörü dışında da pek çok alana ilgi duyan ve para harcayan iş insanları var. Örneğin Bernard Arnault, lüks ürünler grubu LVMH’nin yanında müzik, sanat, medya gibi alanlarda da yatırım yapmaktadır. Warren Buffet ise Berkshire Hathaway şirketi aracılığıyla pek çok farklı sektörde hisse sahibidir.

Bu şekilde dünyanın en zengin insanları servetlerini nasıl elde ettiklerini ve nasıl büyüttüklerini görmüş olduk. Peki bu servetleri nasıl kullanıyorlar? Bu sorunun cevabını öğrenmek için bir sonraki bölümü okumaya devam edin.

Dünyanın en zengin insanları servetlerini nasıl kullanıyorlar?

Dünyanın en zengin insanları servetlerini sadece biriktirmekle kalmıyorlar, aynı zamanda pek çok farklı şekilde harcıyorlar. Bu harcamaların bazıları lüks yaşam tarzını yansıtırken, bazıları da hayırseverlik ve sosyal sorumluluk duygusunu gösteriyor. Ayrıca bazı iş insanları servetlerini uzay araştırmaları ve turizmi gibi yeni alanlara yatırırken, bazıları da geleceği şekillendirmek için çeşitli projeler geliştiriyorlar.

Lüks yaşam tarzı

Dünyanın en zengin insanları servetlerinin bir kısmını lüks yaşam tarzını sürdürmek için harcıyorlar. Örneğin pek çok iş insanının özel jetleri, yatları, adaları, malikaneleri ve sanat koleksiyonları vardır. Bu tür harcamalar hem konfor hem de prestij sağlar. Örneğin Jeff Bezos’un 165 milyon dolarlık bir malikanesi, 500 milyon dolarlık bir yatı ve 23 milyon dolarlık bir saat koleksiyonu vardır. Elon Musk ise 100 milyon dolarlık bir jet uçağına sahiptir.

Hayırseverlik ve sosyal sorumluluk

Dünyanın en zengin insanları servetlerinin bir kısmını da hayırseverlik ve sosyal sorumluluk faaliyetleri için harcıyorlar. Örneğin Bill Gates ve Warren Buffet gibi iş insanları servetlerinin büyük bir bölümünü bağışlama sözü vermişlerdir. Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla sağlık, eğitim ve iklim değişikliği gibi alanlarda çalışmalar yürüten Gates, pandemi sürecinde de aşı geliştirme ve dağıtma konusunda önemli katkılarda bulunmuştur. Buffet ise vakfa 4.1 milyar dolar bağış yaparak toplam bağış miktarını 41 milyar dolara çıkarmıştır.

Uzay araştırmaları ve turizmi

Dünyanın en zengin insanları servetlerinin bir kısmını da uzay araştırmaları ve turizmi gibi yeni ve heyecan verici alanlara yatırıyorlar. Örneğin Jeff Bezos’un Blue Origin adında bir uzay şirketi vardır. Bu şirket, uzaya insanlı uçuşlar gerçekleştirmeyi ve uzayda koloniler kurmayı hedeflemektedir. Bezos, Temmuz 2021’de kardeşi ve iki yolcu ile birlikte uzaya gitmiştir. Elon Musk’ın SpaceX adında bir uzay şirketi vardır. Bu şirket, Mars’a insan göndermeyi ve gezegeni yaşanabilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Musk, Eylül 2021’de dört sivil astronotu uzaya göndererek tarihi bir başarıya imza atmıştır.

Geleceği şekillendirmek

Dünyanın en zengin insanları servetlerinin bir kısmını da geleceği şekillendirmek için çeşitli projeler geliştiriyorlar. Örneğin Mark Zuckerberg’in Chan Zuckerberg Initiative adında bir girişimi vardır. Bu girişim, bilim, eğitim ve adalet gibi alanlarda ilerleme sağlamayı hedeflemektedir. Zuckerberg ayrıca Facebook’un yapay zeka, sanal gerçeklik ve metaverse gibi teknolojiler üzerinde çalıştığını da açıklamıştır. Larry Page’in ise Kitty Hawk adında bir girişimi vardır. Bu girişim, uçan arabalar üretmeyi amaçlamaktadır.

Bu şekilde dünyanın en zengin insanları servetlerini nasıl kullandıklarını görmüş olduk. Bu insanlar hem lüks hem de hayırsever bir yaşam sürdürürken, aynı zamanda uzay ve teknoloji gibi alanlarda yeni ufuklar açmaya çalışmaktadırlar. Peki sizce bu insanların servetleri topluma fayda sağlıyor mu? Yoksa daha adil bir dağılım mı gerekiyor? Bu soruların cevabını siz okuyuculara bırakarak makalemi sonlandırıyorum.

Bu makalede dünyanın en zengin insanlarını tanımaya çalıştık. Onların kim olduklarını, nasıl bu kadar zengin olduklarını ve servetlerini nasıl kullandıklarını öğrendik. Bu insanların hem başarı hem de sorumluluk sahibi olduklarını gördük. Aynı zamanda onların hayallerini ve vizyonlarını da keşfettik.

Makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım siz de keyif almışsınızdır. Makalenin sonunda sizlere sıkça sorulan sorular bölümünü sunuyorum. Bu bölümde makaleyle ilgili merak edebileceğiniz bazı sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Dünyanın en zengin insanları listesi nasıl oluşturuluyor?

Dünyanın en zengin insanları listesi genellikle Forbes dergisi tarafından her yıl yayınlanmaktadır. Forbes dergisi bu listeyi oluşturmak için iş insanlarının varlıklarını ve borçlarını tahmini olarak hesaplamaktadır. Liste, döviz kuru ve hisse senedi değerlemeleri arasındaki günlük dalgalanmalar nedeniyle her birey servetinin tek bir gününü göstermektedir.

  • Dünyanın en zengin kadını kimdir?

Dünyanın en zengin kadını Fransız iş kadını Francoise Bettencourt Meyers’tir. Meyers, L’Oreal kozmetik şirketinin mirasçısıdır ve 63 milyar dolarlık servete sahiptir.

  • Dünyanın en zengin Türk’ü kimdir?

Dünyanın en zengin Türk’ü İbrahim Erdemoğlu’dur. Erdemoğlu, tekstil sektöründe faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi AŞ’nin sahibidir ve 5.3 milyar dolarlık servete sahiptir.

  • Dünyanın en genç milyarderi kimdir?

Dünyanın en genç milyarderi Norveçli iş kadını Alexandra Andresen’dir. Andresen, Ferd Holding adlı aile şirketinin hissedarıdır ve 25 yaşında 1.4 milyar dolarlık servete sahiptir. Andresen’in kardeşi Katharina Andresen de 26 yaşında 1.4 milyar dolarlık servete sahiptir ve dünyanın en genç ikinci milyarderidir.

Forbes Tam Listeye erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer listelere ulaşmak için Listeler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Türkiye'nin Lider Webmaster Forumu - TRWebmaster