Sahte dolar nasıl anlaşılır?

28.05.2023
981
Sahte dolar nasıl anlaşılır?

Elinize geçen doların sahte olup olmadığını nasıl anlarız? Bu yazı dizisinde sizi bu konu hakkında bilgilendireceğiz. Para uzmanları ile görüşerek bu konuda elde ettiğimiz bilgileri sizlere sunacağız. Yazı dizimizi okuduktan sonra siz de artık doların sahtesini kolayca anlayacaksınız. Doları kâğıt kalitesinden, şeklinden, renginden ve şeridinde yazan USA yazısından gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Paranın ipi içerisinde yazı bulunur. Sahte paralarda bu özelliği yapamazlar. Elinize geçen parayı ışığa tutarak yazılar yazan güvenlik şeridine bakın. Şeritte USA ve banknotun tutarı yazar. Doların sahtesini anlamak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • IŞIĞA TUTUN: 10, 20 ve 50 dolarlık banknotların sağ üst köşesinde ışığa tuttuğunuzda renk değiştiren bir bant bulunur. Portrenin etrafındaki çizgiler düz gider. Bu çizgiler buğulu ya da yamuksa dolarınız sahtedir. 20, 10, 5 ve 2 ABD Doları banknotlarda kupür değerleri yazı olarak yazılmış ve yanında ‘USA‘ ibaresi bulunur.
  • ŞERİT: ABD dolarında 1996 öncesinde emniyet şeridi yoktu. 1996 yılından sonra üretilen dolarlara emniyet şeridi kondu.
  • KABARTMA BASKI: Dolar banknotlarının ön ve arka yüzünde intaglio baskı tekniği ile kabartma baskı yapılmıştır. Banknotlar üzerinde bulunan portreler, bazı yazılar ve seri numaralar intaglio baskı tekniği kullanılarak basılmıştır. Banknot üzerinde parmaklarımızı dolaştırdığımızda kabartma baskıyı hissederiz.

 

Sahte dolar vakası ile karşılaşmamak için dövizi sağlam yerlerden almaya özen gösterin. Sürekli alışveriş yaptığınız bildiğiniz döviz bürolarını kullanın. Dolar fiyatları bellidir. Size ucuza dolar satmak isteyenlere itibar etmeyin. Doların sahte olup olmadığını bu söylediğimiz bu 3 teknikle anlayabilirsiniz. Alışveriş yapmadan önce mutlaka dolardan anlayan bir yakınınızın yanında bulunmasında fayda var. Doları mümkünse bankalardan almaya özen gösterin. Küçük döviz bürolarında sahte dolar vakası çok sık görülür. Bankaların güvenlik duvarları vardır. Dolar almadan önce cihazlardan doların gerçek olup olmadığı test edilir. Sahte bir dolar bankanın güvenlik duvarından geçemez. Bu yüzden bankalardan alınan dolarlarda sahte olma olasılığı çok düşüktür. Umarım yazı dizimiz faydalı olmuştur. Dolar alırken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla bilgi için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Türkiye'nin Lider Webmaster Forumu - TRWebmaster